ספינה במבחן: Hallberg Rassy 312

מחבר: 
דוד לחיאני
מספר מפליגים: 
6

את היאכטה - Hallberg Rassy 312 ייצרו בין השנים 1979 - 1993 ובסך הכל ניבנו 690 יאכטות מדגם זה. כאשר הכמות מחולקת לשני דגמי משנה: האחד נקרא ,HR 312 Mk l שממנו ייצרו כמות המונה 485 גופים זהים. והשני ה-HR 312 Mk ll שבנייתו החלה בשנת 1986 וייצרו ממנו רק 205 גופים.

ההבדל המשמעותי היחידי ביניהם הוא שבדגם השני הפסיקו לייצר חלונות לאורך הדופן והעבירו אותם לגוף שמעל לקו הסיפון. מתיחת הפנים הביאה להגדלת המרחב במטבח, בסלון ובקבינה הקדמית ואף שיפרה את התאורה בסלון. כיום, השוודים עדיין מייצרים את הדגם הקטן והמוצלח מאוד ה- HR 31 תחת השם החדש שלו ה - HR 31 Mk ll שהוצג לראשונה בתערוכת דיסלדהוף בינואר השנה. דגם זה קטף ניצחון במבחן מקיף שערך מגזין שייט גדול מאירופה מול 8 ספינות מתחרות באותו הגודל.

במבחן האמור ההשוואה נערכה בין פרמטרים שונים: ביצועי ההפלגה במנוע ומיפרשים; מבנה הגוף; גימור סופי; עיצוב פנים; נוחות; פתרונות אחסון; ערך התמורה לכסף ועוד. השופטים נדהמו מבצועי השייט שלה והיותה המהירה ביותר. ה- Hallberg Rassy 31 דורגה במקום הראשון. המגזין סיכם: " יש בה הרבה יותר מהצפוי ".

הפלגת המבחן שלנו נערכה על  l  HR 312 MK שנת ייצור 1984 גוף מספר 340. שעלתה ארצה על גבי אונייה לפני 13 שנים. ככל הנראה היא היחידה בארץ מדגם זה ובכלל אחת מהבודדות שמייצגות את Hallberg-Rassy בנופה הימי של ישראל. היאכטה נרכשה עבור עוד לקוח מרוצה של סטארבורד כשהיא שמורה להפליא ומטופלת היטב וזאת אחרי 22 שנים של מזג אוויר ים- תיכוני.

המנוע:

ביאכטה זו מותקן מנוע מסוג Volvo Penta MD28 HP עם מדחף בעל 2 להבים מתקפלים המחובר בברך (S drive) למנוע ולא בציר.

המנוע, החזק יחסית לכלי שייט בגודל זה, מדגיש את מקורה של היאכטה כיאכטה המיוצרת לקהל המפליג בים הבלטי ובים הצפוני, אזורים בהם יותר כח מנוע משמעותו יותר בטחון בים גבוה. הגישה למנוע ניתנת ע"י פירוק המדרגות כניסה לפנים היאכטה או דרך גישה מאוד נוחה מפתח עליון שמהווה ריצפה בקוקפיט החיצוני. ביציאה מהמרינה שרר ים שטוח ורגוע. העלנו בהדרגה את סיבובי המנוע ל- 2,400 שזהו גם סל"ד העבודה והתוצאה היא 6.7 קשרים מהירות ההפלגה. המנוע, ניזון ממיכל דלק שיושב ממש בתוך הקיל עצמו ובו 110 ליטרים. תיצרוכת הדלק שלו בסך הכל 2 ליטרים לשעה בניצולת של 75% מהסל"ד המירבי 3,200.

מיפרשים:

מערך המיפרשים, מתוצרת Elvström, Denmark משתרע על שטח של 48 מ"ר כאשר הראשי בעל 22 מ"ר וחלוץ העבודה הוא כ-26 מ"ר. ברגע שהתחזקה הרוח גילינו את יכולתיה: הפלגה ברוח גבית בעוצמה של 15 קשרים, בעזרתם של המיפרשים המקוריים יש לציין, הניבו מהירות של 7.2 קשרים בקלות.

מהירות ההפלגה הגיע ל- 7 קשרים ברוח קידמית מדומה של 8 קשרים וזווית הטייה ב- 25 מעלות- נהדר! נדהמנו לגלות שכל מערכת הימאות על הסיפון עדיין  מקורית: תורן, ווינצים, וונטות ותושבות, ריילינג ועמודיו, אווררים, חלונות ואטמים, כולם מתפקדים ושמורים היטב.

העיצוב:

הדגם - HR 312 עוצב על ידי בעל המפעל בעצמו Christoph Rassy  וחברו Olle Enderlein והפך לדגם פופולארי אשר נבנה על פי אופייה הקלאסי של היצרנית השוודית  Hallberg-Rassy עם סיפון וקוקפיט המצופים בעץ טיק-  Teak Deck, הריהוט הפנימי מהגוני, המגן רוח -  windscreen מקובע לגג המבנה ועשוי מזכוכית (אגב זהו סימן הכר ליצרנים השוודים), בילג' עמוק  ולאורך השידרית ישנו קיל ארוך -  long fin keel- אשר דואג ליציבות וממזער את הסטייה של הספינה הרחק ממסלולה (leeway) ולכן מהווה יתרון בספינות הבנויות להפלגות ארוכות ולחציית אוקיינוסים.

סימן הכר נוסף של ה- HR הוא הקוקפיט השקוע, יש האומרים יתר על המידה, אשר מקנה הגנה מירבית ויצאת דופן למפליגים. מסביב לגוף הספינה החיצוני יש פס מגן, Rub rail, המשווה לספינה מראה נמוך ואלגנטי. ונועד למנוע שריטות וגם להרחיק מהגוף החופשי פנדרים מלוכלכים. הגוף והסיפון מבודדים בעזרת Divinycell השומר על הטמפרטורה בספינה, על פי תיפקודי המזגן חום או קור, מפני תנאי מזג האויר בחוץ. מגורים: קבינה זוגית אחת בחרטום ובנוסף הסלון הופך ל-4 מיטות בודדות ומיטה לנווט/סקיפר. בסך הכל יש מקום לינה ל-7 מבוגרים ונער.לסיכום:

את מרבית הדברים שתחפשו כשתרצו לרכוש יאכטה תוכלו למצוא ב- Hallberg-Rassy בכל הגדלים והדגמים שלהם. כאשר מעצבים מצויינים משתמשים בחומרים מעולים ומתחשבים בפונקציונאליות גבוה מתקבלת ספינה כמו ה- HR השומרת על ערכה ומעניקה לבעליה תמורה מלאה לכספם. כמעט ניתן לומר שהן ספינות יותר מדי טובות לשיט קליל בים התיכון אולם בדיוק בגלל הבניה הטובה והמדויקת ובגלל סיבות טובות אחרות יש הצדקה לכך שהיאכטות שלהם נראות כפי שהן נראות גם בזיקנה. כעיקרון ספינה בגודל כזה נועדה לשייט חופים אך אל תתפלאו לדעת כי בשל חוזקה וייחודה ישנם שייטים, אמיצים, שהקיפו איתה יבשות וחצו אוקיינוסים.

נתונים טכניים: Hallberg Rassy 312 Mk lאורך מקסימלי      9.42   מ'                       

אורך קו מים         8.60  מ'                       

רוחב מקסימלי     3.08 מ'                       

שוקע                 1.62 מ'                       

מחיר יד שנייה      100,000$ באירופה

דחי                    4,900 ק"ג

מנוע                  Volvo MD 28

כמות דלק          110 ליטר

כמות מים           120 ליטר

שטח מפרש        48 מ"ר

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

מידע נוסף על אפשרויות מבנה קלט

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
3 + 6 =
פתור את הבעיה המתמטית הפשוטה הזו. לדוגמה, עבור 1+3, הקש 4.