טיפים לשמאות ימית

מחבר: 
דוד לחיאני

אם אתם עומדים לפני רכישת יאכטה מיד שנייה, ישנם תנאים חיוניים ואף הכרחיים שכל רוכש צריך להתחשב בהם, אחד מהחשובים שביניהם הוא שכירת שירותיו של שמאי ימי. השמאי יעשה עבורכם סקירה כללית לכלי השייט ויגיש לכם את מסקנותיו על גבי דו"ח מקצועי ומפורט.

למה אני צריך שמאי?

כאשר רוכשים יאכטה יד שנייה, למשל בת מעל שנה, חשוב מאוד לעשות בדיקה כוללנית טרום-רכישה ע"י שמאי ימי מקצועי אשר יפקח על עבודת המנוף במספנה ועל בעלי המקצוע האחרים אשר מעורבים בבדיקות כלי השייט. כאשר מדובר ברכישה בעזרת חברות מימון, חברות אלו נעזרות בשמאים שיפקחו על הנעשה לפני שהן 'משחררות' כסף לרכישה.

כמו כן עליכם לדעת את מצבה הכללי של היאכטה, האם היא עברה תאונות,זעזועים, שינויים מבניים ואולי בעיות הנסתרות מהעין. השמאי יבדוק, יברר וידווח לכם אלו תיקונים צריכם להיעשות. כמו כן,יתכן והשמאי יבקש, בחלק מהמקרים, תוספת שכר לבדיקת גוף חיצונית (אוסמוזיס). לאחר הרכישה זה עלול להיות מאוחר מדי ויקר מדי לתקן תקלות כאשר השמאי עשוי לגלותן לפני כן.  

זכרו, רכישת יאכטה עשויה להיות ההשקעה היקרה ביותר שתעשו!!

לפעמים חברות ביטוח ימיים יבקשו מכם דו"ח מצב ממהנדס/ שמאי ימי על כלי השייט המיועד להרשם בפוליסה. עבורם זוהי אינדיקציה לכך שכלי השייט בטוח לשימוש.האם השמאי מכסה את הכול?

ציוד הסיפון, האלקטרוניקה, המנוע ומבחני הים לא תמיד כלולות בבדיקת טרום-רכישה של השמאי הימי.

כל זאת צריך להיות ברור ומובהר לפני שכירת שירותיו של השמאי. לכן , במידה והשמאי לא נותן את השירות הנ"ל, נחוץ לבדוק עם מומחה נוסף את האפשרות לבצע את הבדיקות הנלוות.היכן השמאי תופס מקום? ומי אמור לעשות את הסקירה?

הכרחי מאוד שבדיקת השמאי תיעשה עם הוצאת היאכטה מהמים ולא רק על המים. זאת על מנת לאפשר ולקבל סיקור מלא ומדויק ככל האפשר. מחובתכם האישית לעשות את הסידורים להוצאת היאכטה מהמים לצורך הבדיקות ולהכיר בכל דרישה ספציפית אשר פורטה ע"י השמאי.

כדאי מאוד שתמצאו שמאי ימי מוסמך, אשר מתמחה בסוג היאכטה שאתם רוצים לרכוש באשר היא מנועית או מפרשית ו/או על פי גודל כלי השייט. משום שביאכטות גדולות צריכים ניסיון רב והבנה נרחבת בבניית אוניות ובטכנולוגיה מתקדמת. גם לשמאים ימיים יש סיווג. אם הרכישה נעשית ע"י חברת מימון הרי היא תדאג להפנות אליכם את השמאי המתאים ביותר.

שמאי ימי מוסמך החבר באגודת השמאים, הרי הוא מבוטח ולכן חלה עליו אחריות וחבות מקצועית. הסקירה שלו/ חוות דעתו, המבוטאת בדו"ח, הינה מהווה רשת ביטחון לבעלי הכלי שייט השוכרים את שירותיו.

תגובות

פרסום תגובה חדשה

ערך מאפיין זה ישאר פרטי ולא יוצג באופן ציבורי.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

מידע נוסף על אפשרויות מבנה קלט

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
5 + 10 =
פתור את הבעיה המתמטית הפשוטה הזו. לדוגמה, עבור 1+3, הקש 4.